Poškozený kabel - venkovní nebo vnitřní

04.09.2023

Projevy: 
Pomalý internet, výpadky internetu, nefunkční internet, loužičky vody u routeru

Venkovní kabel - od poskytovatele k routeru

Nejčastější závady poškozeného kabelu jsou způsobené přírodní vliv. Internet vedený po kabelech UTP a FTP potřebuje pro přenosovou rychlost 1Gbit/s (1000Mbit) všech 8 drátů, pro rychlost 100Mbit/s potřebuje alespoň 4 dráty a to konkrétně oranžovo-bílý, oranžový, zeleno-bílý a zelený (při zapojení podle standartu T568A i T568B). Proto Vám k některým levným routerům může být dodán i kabel pouze se čtyřmi dráty nebo, u těch opravdu nejlevnějších nebo nejstarších routerů, můžete vidět, že sice mají konektor pro zapojení osmi-žilového kabelu, ale mají v něm jen čtyři kontakty.

Pozor! Pokud bydlíte v domě, kde je zapotřebí mít PoE (viz další článek), bez všech osmi drátů se neobejdete a i přes to, že Váš internetový poskytovatel poskytuje rychlosti do 100Mbit/s.
Na fotkách níže můžete vidět standardně poškozené kabely, které sice mohou působit jako extrémní situace, ale opak je pravdou. Jedná se o závadu, na kterou jako technik narážím i několikrát do týdne.

Bohužel i když se jedná o poškození, u kterého se nabízí oprava ,,vomotám to páskou", je potřeba vyměnit celý kabel nebo alespoň část vystavenou povětrnostním vlivům. Čímž si ale můžeme přidělat další starosti v podobě spojky (viz další článek), která patří mezi další poruchové součástky.

Pro venkovní použití používáme zásadně ČERNÉ kabely FTP. Bílé a šedé kabely nemívají UV ochranu a jsou náchylnější na poškození.

Při takovém poškozeném kabelu se Vám může i stát, že k routeru poteče voda, protože z izolace se v takovou chvíli stává brčko, ve kterém jsou strčené drátky a při dešti skrz něj teče voda.

Vnitřní kabel - mezi routerem a zařízeními ve vnitřní síti

V tomto případě jsou nejčastějším důvodem potíží domácí mazlíčci a jejich zoubky nebo Vaše vlastní nohy. Protože nejčastější závadou na vnitřním kabelu je, že ho domácí mazlíčci překoušou. Nebo máte kabel natažený pod kobercem, kde se časem prošlape. V obou případech je třeba kabel vyměnit, ale na rozdíl od venkovního kabelu není takový problém vnitřní kabel napojit a vyměnit jen poškozenou část. Většinou přestane fungovat jen část sítě, třeba jen jedno zařízení připojené tímto kabelem.

Další častou závadou jsou špatně udělané koncovky. Lidé si občas řeknou, že si kabel natáhnou sami a udělají špatně koncovku - nedostatečně domáčknou drátky do koncovky nebo ve špatném pořadí.

Nebo také použijí nekvalitní kleště, které špatně zmáčknou kontakty v koncovce a špatně nebo vůbec koncovky nezamáčknou. Proto vždy používejte kvalitní kleště, např.: Knipex 97 51 10.

Stejně jako u venkovního kabelu potřebujeme pro rychlost 1Gbps kabel se všemi osmi drátky.


Zdál se Vám článek užitečný, máte zájem o předělání domácí sítě nebo máte nějaké připomínky? Napište mi na info@interpo.cz. Budu rád za každou zpětnou vazbu, připomínky nebo poděkování 😊