Rušení

19.01.2024

Projevy: Pomalý internet, výpadky WiFi, Nefunkční internet

Toto téma je pro běžného smrtelníka velice abstraktní, tudíž se ho pokusím co nejvíce zjednodušit. Nad tímto článkem už přemýšlím dlouhou dobu, ale nepodařilo se mi najít přirovnání se kterým bych byl úplně spokojený. Proto možná trochu absurdně zvolím alespoň přirovnání, se kterým jsem nejméně nespokojený.

V našem případě routery budou barevné fontány chrlící vodu různých barev (každá barva představuje router v jiné domácnosti) a hrnečky zachytávající vodu z fontány budou představovat naše zařízení (např. mobily, televize atd.) budou. V našem případě se my budeme snažit zachytávat vodu zelené barvy.

Router (tedy fontána) je věc, u které můžeme nastavit 3 věci:

Pro rejpaly: předem říkám, že vím že některé routery nabízejí 13 kanálů, ale s 13. kanálem mohou mít problém některá zařízení, a proto je nezmiňuji stejně jako routery značky mikrotik které umí i mezikanály.

Wifi 2,4GHz

  1. První věc, kterou můžeme nastavit, je umístění. Takových míst máme 12 a jsou to tzv. kanály, které jsou v řadě vedle sebe. (V celém tomto článku budeme operovat s kanálem/pozicí 7).
  1. Druhá věc, kterou můžeme nastavit, je vysílací signál. V naší terminologii se jedná o nastavení tlaku vody ve fontáně.
  1. Třetí věc, kterou můžeme nastavit, je šířka pásma. To znamená, jak moc širokým paprskem bude z fontány voda vycházet:

  • Šířka pásma 20MHz: voda z fontány vychází přímo vzhůru, takže voda bude dopadat jen na kanály/pozici 6, 7 a 8 (šířka pásma 20MHz) – což způsobí, že fontána dostříkne mnohem dál, ale proteče skrz ni mnohem méně vody (à pomalejší internet).
  • Šířka pásma 40MHz: voda z fontány stříká do stran, která pokropí (zaruší) kanály/pozici 5–9 ale proteče tudy mnohem více vody (internetu).

Kde nás nejvíce trápí rušení?

Největším problémem je rušení v panelových domech.

Jednak nám signál kazí železo (železo = největší nepřítel Wi-Fi), takže každá zeď je jako řídká záclona. Skrze tuto záclonu projde asi 50 % signálu (vody) při šířce pásma 20MHz a 25 % signálu (vody) při šířce pásma 40MHz. O dvě zdi dále už jsme jen na 25 % u 20MHz a 6,5 % u 40MHz.

Představme si, že se nacházíme ve 4. patře v řadě panelových domů, kde jsou tři byty na patro. Odhadem řekněme, že rušení vychází z cca 25 sítí od sousedů kolem nás. 25 sítí, kdy každá zabere 3 kanály, takže pro co nejlepší funkci bychom tedy potřebovali 75 kanálů. Tolik jich bohužel nemáme, takže se sítě musejí překrývat a tím se snižuje kvalita připojení k Wi-Fi.

Protože pro kvalitní příjem signálu potřebujeme náš hrneček naplnit vodou jen naší zelené barvy (zelená barva = naše Wi-Fi). Jenže nám do hrnečku stříkají i jiné barvy (naštěstí se nemíchají). Pokaždé když se se hrneček naplní, až máme v hrnečku jednu půlku zelené barvy a druhou půlku barevné směsi, druhá polovina se vyleje a znova se začíná plnit. A už máme 3/4 zelené a 1/4 barevné směsi. A takto se celý barevný proces opakuje, dokud není dostatečně plný zelené, aby se nám načetla webová stránka nebo video.

Čím jsme od routeru dál, tím víckrát se musí tato činnost opakovat. Už dvě místnosti od routeru se nám takhle naplní jen 10 % zelené a 90 % barevné směsi. Pak je to (zjednodušeně) 10 %, 19 %, 27 %, 34 %, 41 %, 47 %, 52 %, 57 %, 61 %, 65 %, 70 %, 73 %, 76 %, 79 %, 81 %, 83 %, 85 %, 87 %, 89 %, 90 %, 91 %, 92 %, 93 %, 94 %, 95 %, 96 %, 97 %, 98 %, 99 % a odstranit z hrnečku všechnu barevnou směs prostě trvá nějaký čas.

Další zdroje rušení (pozor! lehce depresivní) 

Dalším zdrojem rušení jsou zařízení, která používáme, např. mobily, tablety, počítače, televize, notebooky atd. Protože internet není jednosměrný (na rozdíl od televize, kdy z antény jde signál a my ho pouze přijmeme), ale je obousměrný

  • Co znamená obousměrný? Např. chceme si zobrazit stránku seznam.cz. Takže ve chvíli kdy v našem mobilu potvrdíme vyhledávání stránky seznam.cz, náš mobil posílá dotaz k routeru ,,hej, jak vypadá stránka seznam.cz?" Router tento dotaz pošle k Vašemu poskytovateli internetu a ten zašle odpověď přes router až do Vašeho mobilu. 

Jak tedy dochází k rušení? 

Všechna naše zařízení (mobily, notebooky atd.) jsou na stejném kanálu jako router, ke kterému jsme připojeni. A protože všechna naše zařízení komunikují s routerem, uvědomme si, jaký je celkový počet připojených zařízení v jedné domácnosti. V soupisu Wi-Fi sítí vidíme sice "pouze" 25 Wi-Fi sítí všech sousedů v okolí, ale když si uvědomíme, že v každém bytě bude na Wi-Fi připojeno cca 5 zařízení, pak se v realitě jedná už o 125 zdrojů rušení.

Zdá se vám to málo depresivní? Slyšeli jste někdy o Bluetooth? Ano, i Bluetooth je druhem Wi-Fi sítě (2,4GHz), který ale nevidíte v seznamu Wi-Fi sítí, i přesto že tam ve skutečnosti je. Takový neviditelný zdroj rušení. Stále málo depresivní? Některé soundbary (reproduktory) připojené k televizi využívají šířku pásma 40MHz na nejvyšší výkon, takže pokud si Vy nebo někdo z Vašich sousedů takový soundbar/reproduktor koupí a zabere tím 5 kanálů a je zarušené celé okolí.

  • Ale pokud je Vaším cílem naprosto zbourat Wi-Fi, aby byla naprosto nepoužitelná, tak pořád nejsme u konce tohoto návodu. Dalším krokem je koupit si bezdrátové chůvičky, které jsou dalším zařízením na perfektní zarušení Wi-Fi. Stejně jako Bluetooth i ony komunikují na frekvenci 2,4GHz.

Tak a co teď? Máme soundbar, který zaruší půlku kanálů Wi-Fi, dále máme chůvičky, které zaruší druhou polovinu. Ještě by to něco chtělo, ale co? Už to mám! Extender ( = posilovač Wi-Fi). Mobily komunikují s routerem pouze v případě, když něco potřebují. Ale takový posilovač? Extender využívá Wi-Fi neustále skoro na 100 %. Jak je to možné? Protože komunikace s mobilem vypadá jako ve výše popsaném příkladu který jsem již uvedl, ale rád ho zopakuji. Navíc i ten extender má svůj vlastní hrníček. 

mobil routeru:    "Hej, jak vypadá seznam.cz?"

router mobilu:    "Takhle." + hromada dat

Ale extender? Jeho komunikace s routerem je úplně jiná liga.

router extenderu:    "Chce po tobě někdo něco?"

extender routeru:    "Ne."

router extenderu:    "A teď?"

extender routeru:    "Ne."

router extenderu:    "A teď?"

extender routeru:    "Ne."

router extenderu:    "A teď?"

extender routeru:    "Ne."

router extenderu:    "A teď.?"

extender routeru:    "Jo, mobil se ptá, jak vypadá seznam.cz"

router extenderu:    "Takhle." + hromada dat

router extenderu:    "Chce po tobě někdo něco?"

extender routeru:    "Ne."

router extenderu:    "A teď?"

extender routeru:    "Ne."

Jak z toho ven?

Řešení existují a je jich několik:

1. První řešení: nepoužívat extendery, ale naopak použít kabely všude, kde to je možné, protože kabely rušení netrápí.

2. Druhé řešení navazuje na první. Poté co všude nataháte kabely, umístěte na nejvhodnější místa routery (ano množné číslo) a používejte 5G síť.

  • Přestože 5G sít špatně prochází zdí, v tomto případě se jedná o její kladnou vlastnost. Pokud žijete v domě, kde se vyskytuje velké množství jiných Wi-Fi, nebudou Vám způsobovat rušení.
  • Zároveň dnes existují v rozumné cenové relaci routery pro domácí použití, navíc s funkcí mesh. Jedná se o funkci, kdy více routerů vysílá jednu Wi-Fi síť a podle toho jak procházíte bytem/domem si Vás routery přehazují. Nemusíte se tak ručně přepojovat z jedné Wi-Fi na druhou a pocítíte maximálně vteřinový výpadek. A konečně! Routery mají i více než dva konektory. Můžete např. do dětského pokoje natáhnout kabel, ten zapojit do routeru s funkcí mesh a z něj vytáhnout kabel do televize, do počítače, do herní konzole a Wi-Fi si nechat jen pro mobily.

3. Být v depresi a smířit se s nefunkčním internetem ☹


Routery s funkcí mesh, tahání kabelů a lišt a jejich přidělání samozřejmě poskytuji a rád Vám s domácí sítí pomůžu.

Zdál se Vám článek užitečný, máte zájem o předělání domácí sítě, máte nějaké připomínky nebo poděkování? Napište mi na info@interpo.cz 😊