Starý, pomalý nebo celkově špatný router
Projevy: pomalý internet, výpadky Wifi, nefunkční internet
Mnohdy se setkávám s tím, že klient má od poskytovatele rychlost stahování 300Mbit/s. Sám si koupí router s nápisem 300Mbit/s, ale když si změří rychlost, naměří pouze kolem 95Mbit/s. To je způsobeno tím, že 300Mbit/s napsaných na krabici není rychlost, jakou router zvládne přijmout. Ale je to maximální množství dat, které zvládne router přenést mezi všemi konektory dohromady.
Například:
- ze vstupu na port 1 - 100Mbit/s
- z portu 2 na port 3 - 100Mbit/s
- z portu 4 na Wifi - 100Mbit/s
Toto je pouze modelový příklad, ale dohromady je to 300Mbit/s, i když jsme se nikde nedostali nad 100Mbit/s, což je maximální rychlost každého port zvlášť.
Řešení: kupujte routery, na kterých budou zmíněny gigabitové porty, např: ,,4x Gbit LAN".
Pokud máte "gigový router", ale stejně naměříte maximálně kolem 95Mbit/s, doporučuji se podívat na článek → nejčastější závady - poškozený kabel venkovní nebo vnitřní.
Špatný router:
Router může být špatný z mnoha pohledů a několika způsoby:
- Nevhodný router - koupíte si jeden supersilný router do obrovského bytu nebo na statek a snažíte se z jednoho routeru pokrýt vše, což nezvládne a za dva roky odejde na přetěžování.
- Levný router - koupíte si nejlevnější router co najdete, ale za nízkou cenu zaplatíte ztrátou rychlosti. Protože při testu, zda se jedná o gigabitový router (viz 100Mbps prvek na 1Gbps síti) se vám ukáže spojení na 1Gbps, ale procesor levného routeru nemusí takovou rychlost upočítat. Což je jeden z nejčastějších sporů mezi poskytovatelem internetu a jeho zákazníkem (poskytovatel tvrdí, že Vám jde rychlost třeba 800Mbps, ale Vy i na kabelu naměříte mnohem nižší rychlost).
- Neznačkový router - stává se, že např. poskytovatelé si nechávají vyrábět své routery na míru, což jim může usnadnit vzdálenou správu Vaší sítě. Ale většinou nemají tak velký tým testerů jako značkoví výrobci, tudíž mohou mít neznačkové routery větší šanci na různé závady. Zároveň většinou nemáte šanci zjistit jakékoli specifikace a routery se mohou chovat nepředvídatelně. V absurdním případě se může stát, že Vám po výměně routeru půjde internet hůř než s původním několik let starým routerem.
Jak poznat kvalitní router nebo AP
Sám jsem si během psaní položil hodně těžkou otázku, na kterou se odpověď s časem proměňuje. Tudíž ke dni psaní tohoto článku (5.3.2024) dávám tyto jednoduché rady, které jsou čistě mým názorem.
Nejedná se o splnění jednoho z bodů, ale všech zároveň:
- Router/AP má označení Wifi 6 (označovaný taky jako AX) nebo Wifi 7 (označovaný taky jako BE).
- Router/AP má alespoň 4 nebo žádné viditelné anténky (např. TP-Link AX23, nebo Grandstream GWN7662 - POZOR! v tomto případě se nejedná o router, ale pouze o AP [Vysílač wifi]).
- Jedná se o značkový router/AP (jako příklady bych uvedl právě TP-Link, Grandstream, Ubiquiti, Asus, v případě routerů bez WiFi doporučuji značku Mikrotik).
- Router má alespoň 5 konektorů pro připojení datových kabelů (1 vstupní - většinou modrý a 4 výstupní - většinou oranžové).
Dobrý a kvalitní AP má alespoň 2 (výjimkou jsou AP od Ubiquiti, které jsou skvělé všechny 😉)
Zdál se Vám článek užitečný, máte zájem o předělání domácí sítě nebo máte nějaké připomínky? Napište mi na info@interpo.cz. Budu rád za každou zpětnou vazbu, připomínky nebo poděkování 😊