Vadný konektor

26.01.2024

Projevy: Nefunkční internet, výpadky internetu, omezená rychlost internetu

I když se to nezdá, na konektoru může být velké množství vad. V tomto článku si probereme všechny možnosti.

Špatný typ konektoru

Pro vedení internetu běžně používáme konektory RJ45-UTP a RJ45-FTP. Jsou mezi sebou víceméně zaměnitelné. Dají si použít i na opačný druh kabelu - koncovku UTP na kabel FTP a naopak. Rozdíl mezi nimi je ten, že koncovka FTP je v kovovém obalu kvůli stínění, které je součástí kabelu FTP. Při jeho použití na kabel UTP jde jen o plýtvání penězi za dražší koncovku a ve výjimečném případě může dojít ke špatnému zaříznutí koncovky do kabelu. Naopak při použití koncovky UTP na kabel FTP přijdeme o stínění a může být obtížné kabel do koncovky správně domáčknout.

Občas narazím na to, že někdo použije kabel s koncovkou RJ14 a pak mu připojené zařízení nefunguje. K vedení internetu sice stačí 4 dráty, ale na jiných pozicích než je má konektor RJ14. Navíc hrozí poškození konektoru RJ45 při vložení RJ14.

Špatně naskládané drátky v konektoru

V absurdním případě je úplně jedno, v jakém pořadí budeme mít drátky v konektoru. Musí být však na obou koncích kabelu stejné. Ale běžně se používá zapojení podle standardu T-568B

T-568B - při pohledu na kontakty mají být drátky v tomto pořadí (v závorkách budou neoficiální zkratky, jen pro tento článek): 

  • Oranžovo-bílý (OB), Oranžový (O), Zeleno-bílý (ZB), Modrý (M), Modro-bílý (MB), Zelený (Z), Hnědo-bílý (HB) a nakonec Hnědý (H).

Požadované kontakty na rychlost (při zapojení podle T-568B):

  • 100Mbps - 1,2,3 a 6 (OB, O, Z a ZB)
  • 1Gbps(1000Mbps) - všechny


Výjimky: může se stát, že se poškodí jeden z hlavních drátků pro vedení internetu. I když máme funkčních dalších 7 drátků, tak nám internet nefunguje. V případě kdy není možné kabel vyměnit (např. je zazděný), můžeme se uchýlit ke kompromisu - internet bude fungovat pouze rychlostí 100Mbps, ale bude fungovat. Toho docílíme tak, že identifikujeme vadný drát a celý jeho barevný pár vyměníme za jiný. Ale je potřeba tuto operaci provést na obou koncích kabelu.

Příklad: máme poškozený oranžový drát. Vybereme si modrý, nebo hnědý barevný pár a prohodíme ho s oranžovým. Takže koncovka bude vypadat takto: HB, H, ZB, M, MB, Z, OB, O, což musíme udělat na obou koncích kabelu!

Zoxidovaná koncovka

Tohle je většinou případ pouze u venkovních kabelů a může nám to způsobit poškozený kabel, protože jím nateče voda skrz izolaci až do koncovky. Za takové situace bohužel většinou dojde i k poškození zařízení, do kterého je tato koncovka zapojená. Dobrou zprávou je, že většinou za taženým kabelem venku je zapojené PoE, jehož výměna stojí pár korun a nedojde k poškození routeru v hodnotě několika tisíc korun. Špatnou zprávou je, že kabel je potřeba vyměnit, protože by se situace opakovala.

Nelekejte se. Při odstřižení takovéto koncovky z kabelu vyteče malé množství vody, takže doporučuji si před jejím ustřižením nachystat třeba skleničku, do které vodu zachytíte.

Jedna rada na závěr. Pokud se rozhodnete pořídit si kleště na koncovky, kupte si kleště kvalitní. Cenový rozdíl je minimální, ale po létech zkušeností vím, že s levnými kleštěmi uděláte funkční koncovku až na několikátý pokus. Nejlevnější kleště, které doporučuji, jsou Knipex 97 51 10.


Zdál se Vám článek užitečný, máte zájem o předělání domácí sítě nebo máte nějaké připomínky? Napište mi na info@interpo.cz. Budu rád za každou zpětnou vazbu, připomínky nebo poděkování 😊